Lajmi i fundit/ Avokatët zbarkojnë me urgjencë në shtëpinë e Sali Berishës, hetimi amerikan për 250 milionë dollarë

0

Ish- kryeministri Sali Berisha është vënë sonte në panik. Tashmë telasheve të tij me dosjen e rëndë të aferës së CEZ ku shteti ka humbur 414 milionë euro dhe i biri Shkelzen ka dhënë dëshminë në Prokurori, Sali Berishës i është shtuar dhe skandali i kompanisë amerikane të skanimit Rapiscan, e cila është nën hetim në SHBA për një ryshfet prej 120 milionë euro që i ka dhënë ish kryeministrit në Shqipëri. Këto para të thata i ka marrë Sali Berisha, transaksione të bëra përmes kamikazëve të tij, që gjithnjë gjenden nga fusha e mjekësisë. Tepër i shqetësuar për hapjen e hetimeve në Shqipëri, kryeprokurorja Arta Marku me sa duket është shumë e vendosur për t’u shkuar në fund këtyre hetimeve, Berisha ka vendosur të marrë masa.

Mbrëmjen e sotme, në këtë shtunë me shumë shi, burime të sigurta saktësojnë se janë parë të hyjnë në shtëpinë e Sali Berishës dy nga avokatët më të njohur tij, Neshat Fana dhe Genc Gjokutaj. Të cilët pa frikë mund të quhen dhe avokatët e familjes. Ata kanë pasur dosje në duar dhe te hyrja e banesës së Sali Berisha ka dalë dhe i ka pritur vajza e tij Argita Berisha-Malltezi. Çka do të thotë se aty nuk është vetëm si vajza e preferuar e ish kryeministrit shqiptar, por dhe se do të jetë dhe studio e saj ligjore që do të jetë në prapavijë për të mbrojtur babain e saj ish kryeministër. Prej të cilit kanë përfituar miliona e miliona dollarë dhe euro bashkë me vëllain e saj budalla Shkelzen Berisha, që po mbahet nën monitorim se mos bën ndonjë gafë dhe i hedh në erë të gjithë.

Mësohet se dy avokatetët Fana dhe Gjokutaj kanë hyrë në shtëpinë e Berishës në orën 18.35 minuta dhe deri në orën 21.45 minuta kur burimi ynë është larguar nga ambientet afër shtëpisë së Sali Berishës, ata nuk kanë dalë. Çka do të thotë se situata është shumë serioze, pasi hetimi i kësaj çështje, ryshfetit ndaj zyrtarëve të lartë shqiptarë në një shumë prej 120 milionë dollarë, ndërkohë që humbja për shtetin shqiptarë është 250 milionë dollarë, ka startuar dhe në SHBA. Bëhet me dije se pritet të nisë së shpejti dhe në Shqipëri, duke bërë që Berisha të marrë masa jo vetëm që të pajtojë avokatët më të mirë të tij Neshat Fanën e Genc Gjokutajn, si dhe duke pasur mbështetje vajzën Argita dhe rrethin e saj shoqëror deri tek Avokatja e Popullit Erinda Ballanca, të fillojnë konsultimet për mbrojtjen ligjore të mundshme. Duket se tashmë burgu është shumë afër se Berisha është rrethuar në të gjitha anët. Ndaj kishte dalë nga binarët gjatë gjithë kësaj kohe./Pamfleti.com

Comments

comments