Friday, February 21, 2020

LUFTË, IKNI SE DO KETË LUFTË!

Sermet Sulejmani Atë ditë tetori Mahbiu qe tmerruar nga lajmi që kishte lexuar në një gazetë. I shastisur nxitoi përmes rrugëve të qytetit dhe belbëzonte...

Kuadri më besnik i VMRO-së është shqiptar, ja emri i tij!

Në të njëjtën kohë, nuk i kushtohet vëmendje pjesës më të rëndësishme të deklaratës së Musës: heshtjes absolute në VMRO-DPMNE dhe te megafonat e...

O ooooo te paudhe, nuk u rrah dhe gjakos vetëm Ziadin Sela

Nga Musa Musai/ Ajo qe ndodhi ne Parlamentin e ish R. se Maqedonise, para disa diteve, na jep te kuptojme se sllavet jane popull barbar,...

Lufta në komunën e Likovës, kryeparlamentari nga Gostivari

Nga Nehat JAHIU/ Tani mund të mos jenë shumë gjëra të vërteta që thuhen dhe shkruhen. Të gjitha këto së shpejti do të vërtetohen se...

Qeveria e ardhshme do të udhëhiqet nga LSDM-ja, BDI-ja e LR PDSH-ja

Sulejman Mehazi Për besë kotë lodhemi duke biseduar, shkruar e bërë analiza kombinatorike kush?, cili?, e cila parti do koaliciononte për formimin e qeverisë së...

JA SHANSI PËR TË SHPËTUAR NGA GRUEVSKI!

Sulejman Mehazi Edhe pse e thyer, e plagosur, e dërmuar përsëri mbeti e gjallë dhe e parë partia qeveritare VMRO e Gruevskit. Tani fjalën e...

VAPË E MADHE POLITIKE NË SHKUPIN SHQIPTAR

NGA KALOSH ÇELIKU “Vëllezërit” e Njerkës, vitet e fundit janë tërbuar pa kokë: Edhe, lehin rrugëve të Shkupit, e hanë veten si “patriotë maqedonas” ende...

Varret e Dibrës po ulërijnë

Nga Gjergj Lura Prolog- Epilog Pllaka e varrit u mbyll, dielli i mesditës u zhduk në zymtësin absolute, zhurma e njerëzve që e varrosën filloi të bëhej...

KUSH JANË VMRO-ca NË BDI

Petrit Menaj  Vite më parë kur botova librin; “Shqiptarët në Maqedoni para Sfidash për Identitet” pata kritika në lidhje me shtruarjen e problemit të ruajtjes...

Ja çka e pret Maqedoninë, Ivanovin e Gruevskin

Muhamer Pajaziti Maqedonia nuk është ndonjë forcë apo faktor në arenën ndërkombëtare. Për tu dëshmuar kjo nuk duhet ndonjë ekuacion i vështirë matematik apo analizë...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!