Friday, February 21, 2020

“Shelgu” i Mançevskit, projekti më i shtrenjtë

Nga gjithsej 73 projekte që konkurruan – Agjencia e Filmit do të mbështesë realizimin e 17 filmave në kategoritë e metrazhit të gjatë e...

Sopranoja Elbenita Kajtazi, pjesë e shtëpisë operistike të Hamburgut

"Të jesh pjesë e ansamblit të një shtëpie opersitike sikur ajo e Hamburgut është privilegj shumë i madh, puna dhe përkushtimi i madh që...

Botohet libri “Territori i luftës së heshtur “ i gazetarit Selim Ibraimi

Doli nga shtypi libri “Territori i luftës së heshtur”-(Trende dhe dinamika të reja gjeopolitike në Europën Juglindore) i gazetarit dhe ekspertit shqiptaro-amerikan Selim Ibraimi....

50 vjet vepra poetike: Kadare nxjerr nga arkivi personal krijime të panjohura

Nga dita e sotme, në të gjitha libraritë e vendit, vepra e plotë poetike e Ismail Kadaresë. Me parathënie të poetit Sadik Bejko, botimet...

DOSSIER: Psikologjia e Skënderbeut në luftë

Nga Brizida Gjikondi Eshtë llogaritur që fuqia e Skënderbeut ishte rreth 15.000 deri 30.000 luftëtarë, nga shumë burime të asaj kohe mendohej se ushtria turke...

Çun Lajçi i ka dy fjalë për Plisin e Bardhë

( nga libri “Plis i Bekuem n’kokën e Moisiut”)   Hashimi e plisi i Ibrahimit   Kishin kalua tre- katër vjet nga ajo dita kur me derguan dhunshem...

“G” e Teatrit të Shkupit fiton ‘Talian e Flakës’

Çmimin si shfaqja më e mirë e festivalit “Talia e Flakës” në Gjilan, e fitoi shfaqja “G” e Teatrit Shqiptar të Shkupit, me tekst...

Eva Golemi: Femra me hire për t’u respektuar, jo abuzuar!

Nga Valeria Dedaj Sopranoja Eva Golemi mendon se nëse ndodhin ngacmime seksuale në ambientet e punës është vërtet shumë e shëmtuar. “Artistet janë epiqendra e...

Stili i vajzës së Ismail Kadaresë, me elegancën e së ëmës dhe syzet karakteristike...

to kanë qëndruar gjithmonë larg mediave, por roli i saj si ambasadore, e ekspozon vajzën e vogël të shkrimtarit, Ismail Kadare. Besiana Kadare është ambasadore...

QYTETI SHQIPTAR I DYTI MË I PËLQYER NGA JAPONEZËT (FOTO)

Një agjenci udhëtimesh japoneze ka renditur 30 qytetet më të bukura në Evropë, ku në listë bën pjesë edhe një nga qytetet më të...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!