Friday, February 21, 2020

GRUAJA QË FSHIHET PAS ROMANIT “I HUAJI”

Bri filxhanit të çajit, në “Café de Flore”, në tavolinën ku Albert Kamy (Albert Camus) rrinte mbrëmjeve me miq, Simon vendosi me ngadalë një...

Gratë shqiptaro-amerikane në Çikago aktive në botën e artit figurativ

Në Çikago në fushën e aktiviteteve kombëtare,kulturore dhe sportive veprojnë disa organizata të shoqatave dhe të klubeve sportive që e begatojnë jetën shqiptaro-amerikane në...

Njihuni me Gresa Osmanin, fotografen atraktive nga Sllupçani i Kumanovës që po mahnit Prishtinën!...

Gresa Osmani, është një fotografe e re cila ka nisur të merret me këtë profesion që nga shkolla fillore, njofton Klan Kosova. 19-vjeçarja e cila...

Eksponatet e Isa Boletinit, nga Shqipëria në Muzeun e Kosovës

Eksponatet e Isa Boletinit në Kosovë. Lajmin e ka bërë të ditur ministri i Kulturës së Kosovës Kujtim Gashi pas takimit me ministren Mirela...

Bendi i rokerit shqiptar nominohet për këngën më të mirë në historinë e rokut...

Altin Asllani është frontmen i bendit "Pablo Infernal. Është nominuar kënga “House of Gypsies”, në mesin e 40 këngëve të krijuara prej 50 vitesh Një...

Vajza e Agollit tregon ditët e fundit të të atit në prag të 1-vjetorit...

Për pak ditë (më 3 shkurt) bëhet një vit qëkur kolosi i letrave shqipe Dritëro Agolli u nda nga jeta Vajza e tij Elona, thuasje...

Pse nuk jepet sot komedia “Prefekti”?

Murat Aliaj Krijimet e mira zënë vend në mendjen e kohës dhe të njerëzve e sado të përpiqesh për t’i shkulur, edhe më thellë i...

“Albanologjia në Kinë-Arritjet dhe perspektivat”, me studiuesen Ke Jing në COD

Shoqata e Gjuhësisë Shqiptare organizon sot në COD takimin “Albanologjia në Kinë - Arritjet dhe perspektivat”, me pjesëmarrjen e prof. Dr. Ke Jing, drejtuese...

Kush ishin shqiptarët e Luftës së Dytë Botërore?(video)

Së shqiptarët kanë rrënjët e thella kjo nuk është çudi por edhe nuk ka hapësirë për të dyshuar,shkruan InfoPress. Shumë herë janë gjetur fakte qysh...

Një monografi dokumentare me shumë të dhëna për Preshevën…

Nga Tefik Selimi Gjilan – Thonë, historia është mësuesja e jetës. Mësuesja e krejt popujve, pa dallim. Ajo (historia), secilit popull ia “rrëfen” të bëmat...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!