Friday, February 21, 2020

“Gjurmë Shqiptare”: Kur lindi Tirana…?!

Tirana sot e ftohtë për shkak të pallateve e betonit, fsheh nën vete gjurmë të një kohe të hershme. u shtrihej qendra e parë...

Studime post-diplomike në Akademinë Ndërkombëtare për Biznes pranë Fakultetit Ekonomik të Lubjanës

Para një muaji, Fakulteti ekonomik shtetëror – Lubjana, pranë Universitetit të Sllovenisë, përmes Qendrës së vet regjionale në Shkup, e shpalli të hapur regjistrimin...

Kush ishin shqiptarët e Luftës së Dytë Botërore?(video)

Së shqiptarët kanë rrënjët e thella kjo nuk është çudi por edhe nuk ka hapësirë për të dyshuar,shkruan InfoPress. Shumë herë janë gjetur fakte qysh...

Raporti sekret: “Rrugova dhe Ali Aliu thonë se Tito i siguroi lirinë dhe të...

Nga Dashnor Kaloçi Raporti: “Si Ali Aliu, ashtu edhe Ibrahim Rrugova janë përfaqësues të inteligjencës së re borgjeze, që po rritet dhe ushqehet nga Titua...

Teatri Kombëtar çel sezonin me komedinë shqiptare “Vdiq mbreti, rroftë mbreti”

“Vdiq mbreti, rroftë mbreti” vepra e shkruar nga Ferdinand Hysi me regji nga Elma Doresi vjen e para në skenën e Teatrit Kombëtar për...

Regjisori kosovar në grevë kundër performimit të regjisorit maqedonas Unkovski

Regjisori kosovar Sokol H Plakolli ka paralajmëruar se paraqitjen e regjisorit maqedonas në TTK në Prishtinë, Unkovski do ta shoqëroje me një grevë. “Ardhja Unkovskit...

Sot 220 vjetori i lindjes së autorit të abetares së parë shqipe, Naum Bredhi...

Sot është 220 vjetori i lindjes së autorit të abetareve të para shqipe me 33 germa Naum Bredhi Veqilharxhi, shkruan KultPlus. Veqilharxhi një iluminist dhe...

Skandaloze/ Drejtori i Teatrit Shqiptar në Shkup e priti Gruevskin dhe i raportoi për...

Lideri i VMRO-DPMNE, Nikolla Gruevski në kuadër të fushatës së tij nëpër institucione ka qëndruar tek Teatri Shqiptar në Shkup, ku ai është pritur...

Deputetët shqiptarë na lanë pa lektorë, gjuha shqipe mbetet skandaloze

Tekstet shkollore në gjuhën shqipe  të botuara me gabime të ndryshme, si edhe mbishkrimet e ndryshme nëpër institucione e rrugë, mes tjerash, janë rezultat i...

ASHAK organizon ekspozitë personale të Akademik Rexhep Ferrit në 80 vjetorin e lindjes

Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës organizon hapjen  ekspozitës personale të akademik Rexhep Ferrit me rastin e 80 vjetorit të lindjes. Ceremonia e...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!