Friday, February 21, 2020

Koleksioni i rrallë: Kështu dukej Shqipëria në vitin 1990(FOTO)

Disa nga fotot e Martin Parr, realizuar në Shqipëri në vitin 1990, janë publikuar edhe më parë.Por ky koleksion, i risjellë në blogun e...

Filmi kosovar “Shoku” nominohet për Oscar

Filmi kosovar “Shok” është nominuar për çmimin prestigjioz “Oscar”. “Shok” bën pjesë në kategorinë e filmave të metrazhit të shkurtër dhe do të garojë me...

Zëvëndësohet me origjinal flamuri shqiptar në MSP

Reagimet e qytetarëve dhe mediumeve lidhur me flamurin shqiptar të vendosur në rendin e flamujve të vendeve të ndryshme të botës, që ishte një...

Meri Kavkaleva- Stoilkova nga Manastiri : Po, unë flas Shqip

INTERVISTË ME PIANISTEN DHE PROFESORESHËN NGA MANASTIRI Mr. MERI KAFKALEVA Meri Kavkaleva- Stoilkova, është një pianiste e njohur nga Manastiri. Në një intervistë për agjencinë e...

Merita Islami nga Shkupi i mahnitë akademikët turq. Fiton garën nga mbarë bota

Merita Islami nga Shkupi i mahnitë akademikët turq. Fiton garën nga mbarë bota Merita Islami është studentja e re nga Shkupi që kanë lënë gojëhapur...

Dikur krahu i djathtë i Ali Ahmetit, sot dr- i shkencave filologjike (Foto)

Profesori i Katedrës së Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe të Universitetit të Tetovës, mr. sc. Nazmi Beqiri, ditë më parë, në Fakultetin Filologjik ,,Bllazhe Koneski”...

Se Shqiponjën kur e vranë, një krah’shqipes i’a thanë! (Poezi)

Se Shqiponjën kur e vranë, një krah’shqipes i’a thanë!  (Poezi për komandat Shqiponjën) Sa shumë Trima kishte Kumanova Ishte më trimi komandant Shqiponja Xhemail Rexhepi i thonë me...

Anulohet koncerti i Eros Ramazzotit në Beograd

Koncerti ishte paraparë të mbahej më 24 shtator Për shkak të interesimit të vogël për koncertin e këngëtarit italian, Eros Ramazzoti që është dashur të...

Një lajm për protestuesit kundër gjuhës shqipe, The New York Times rendit shqipen si...

Sipas prestigjiozes amerikane “The New York Times”, gjuha shqipe radhitet në mesin e 3 gjuhëve më të vjetra të botës. Në këtë studim, paraqiten fakte...

Roman Erotik – Satirik me tre libra

(Kalosh Çeliku: Shtëpia Publike, roman – botoi SHGB “ASDRENI”, Shkup – 2015). NGA: LAURA ÇUKA Ditë më parë doli në dritë romani me tre libra i autorit...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!