Friday, January 24, 2020

Incident në Teatrin Kombëtar, gjakoset aktori i njohur shqiptar/FOTO

Një incident ka ndodhur sot gjatë provave të aktorëve në teatrin kombëtar të Tiranës. Teksa po mbaheshin provat për tragjedinë “MEDEA”, aktori Alfred Trebicka është...

Ermonela Jaho kandidate sërish për trofeun ‘International Opera Awards’

Prej vitesh e njohur dhe e afirmuar në gjithë botën për interpretimin e saj të veçantë, sopranoja shqiptare Ermonela Jaho është nominuar sërish për...

Regjisorja Mrika Krasniqi po sjell filmin ‘Prova’! Trajton luftën e Kosovës (Foto)

Mrika Krasniqi, regjisorja e filmit “Prova” (Proof, 2018), ka konfirmuar projektin e saj të ri. “Prova” është një film autor me metrazh të gjatë, me...

Intervista e fundit – e papublikuar e Dritëro Agollit: Letërsia e mirë është e...

Lulet e ditëlindjes ishin ende të freskëta në apartamentin e vogël të Dritëroit. Kishte kaluar veç pakëz kohë nga dita kur ai fryu 85...

Filmat vesternë: Në kohë krizash, SHBA-të kthehen sërish tek “Perëndimi i egër”

Amerika liberale është e trembur. Njerëzit ndjehen të mashtruar dhe të gënjyer. Ata rikujtojnë me tmerr se çfarë është bërë në emër të vendit...

Ekskluzive: Italianët me film për Skënderbeun (FOTO/VIDEO)

Është tipik zeshkan, dhe pikërisht pamja e tij e bëri për vete regjisorin italian Steven Renso që t’ia besoj rolin e Skënderbeut aktorit shqiptar...

VIDEO/ A e njohin në Gostivar Ismail Kadaren?

Gazetarja e Art Channel ka dalur rrugëve të Gostivarit për të pyetur se sa e njohin shkrimtarin e mirënjohur shqiptar Ismail Kadare. Një pjesë...

Festivali ‘Kala’, shtatë ditë muzikë dhe vallëzim në Shqipëri

Edicioni i këtij viti i festivalit Kala është konfirmuar të mbahet në verë. I pari festival ndërkombëtar i muzikës në Shqipëri, Kala Festival premton që...

Arlinda Guma në mesin e finalistëve në konkursin e poezisë ‘KultStrofa’

Juria profesionale e edicionit të dytë të konkursit të poezisë “KultStrofa”, të organizuar nga KultPlus, nga 150 poezitë sa kanë konkurruar për këtë edicion,...

Me rolin e Alfredos, Ramë Lahaj do të ngjitet në skenën e Operës Kombëtare...

Tenori shqiptar Ramë Lahaj do të prezantohet me shfaqjen “La Traviata” të Giuseppe Verdi në Operën Kombëtare të Parisit, shkruan KultPlus. Kjo shfaqje operistike do...
error: Materiali eshte i mbrojtur !!